skoda.virt.cz
stránky o vozech Škoda 105-136, Rapid, Garde a jejich předchůdcích
Elektromobilita
prohledat
2200 příspěvků (zobrazeno 1 až 50) od 04.09.2021 do 26.06.2026, založil/a Jirik_Tuňák1983
08:47:18
26.06.2026
26.06.2026

King
-> charon 26.06.26 06:18:02: To neni jenom pribeh automotive. Kdyz se v nasi branzi poustivaly do sveta novy modely analyzatoru, tak uvedeni na trh se vzdycky nekolikrat radsi odlozilo, aby se vychytaly vsechny mouchy. I po uvedeni na trh se obcas instalace pozastavovaly, kdyz se objevila jeste nejaka vazna konstrukcni moucha. Dneska? Ty manazersky civavy uz vylozene jedou stylem po nas potopa - na trh se to vrhne v presne podle sitoveho grafu, bez ohledu na konstrukcni faily a i kdyz se prijde na nejakej pruser, chrli se to do pole dal hlava nehlava, jenom aby nekomu nezcervenaly tabulky. Spokojenost zakaznictva zarucena.
06:18:02
26.06.2026
26.06.2026

charon
-> Milan 136: Tak tyhle svolávačky na nedodělky se stávají asi pomalu koloritem téměř u všech značek ... Bohužel.
23:12:16
25.06.2026
25.06.2026

Milan 136
-> Jirik_Tuňák1983 24.06.26 19:20:34: To nebylo myšleno přímo na Tebe. Ale celkově na lidi v diskuzích. Myslím, že mě opravdu nemusíš vysvětlovat jak tohle funguje...
Ale chytil jsi se hezky.
-> charon 24.06.26 10:42:55: Odladěno zcela jistě není, když na technické konferenci v dubnu prezentovali, kdy budou OTA svolávačky pro Epiq a Peaq
Ale chytil jsi se hezky.
-> charon 24.06.26 10:42:55: Odladěno zcela jistě není, když na technické konferenci v dubnu prezentovali, kdy budou OTA svolávačky pro Epiq a Peaq

12:29:23
25.06.2026
25.06.2026

King
-> palinator 25.06.26 12:07:53: Vona vubec ta jejich cela kapela jede bomby

12:07:53
25.06.2026
25.06.2026

palinator
-> King:
Asi jsem to pojal moc akademicky. Jako Turek
Asi jsem to pojal moc akademicky. Jako Turek

12:03:16
25.06.2026
25.06.2026

King
-> palinator 25.06.26 07:58:45: Ok, beru, ukladam si, ale pro priste bychom si mohli odpustit ty zbytecny kapitalky a dotazy na zaklady elektrotechniky...tedy pokud to nebylo pojato jako vseobecne osvetovej "clanek ", pak je to v poradku

11:57:51
25.06.2026
25.06.2026

Jarda/felda
-> MXMarek 25.06.26 11:29:50: v podstatě jo, bud zatlučeš zemnící tyč/e nebo zakopeš pásek, množství a délka závisí na půdě v okolí
ideálně si to vyvezt ještě pod rozvaděčem do krabice a vytvořit si MET svorkovnici
ideálně si to vyvezt ještě pod rozvaděčem do krabice a vytvořit si MET svorkovnici
11:29:50
25.06.2026
25.06.2026

MXMarek
-> palinator: -> Jarda/felda: Ten nástěnný podružný rozvaděč by se mi prave libil, v nem by byl ten bod rozdeleni. Ale jak se resi to uzemneni? To stacit zatlouct trubku do zeme? A zaver revize je mi dopredu zcela jasny, ta elektrika je po tech desitkach let v hroznem stavu...
11:02:59
25.06.2026
25.06.2026

Jarda/felda
-> MXMarek 25.06.26 10:46:58: uděláš si bod rozdělení tam
měl by jsi to přizemnit ale na funkci to nemá vliv 
v ideálním případě si tam dát nástěnný podružný rozvaděč a přívod co jde do zásuvky píchnout do něj
měl by jsi to přizemnit ale na funkci to nemá vliv 
v ideálním případě si tam dát nástěnný podružný rozvaděč a přívod co jde do zásuvky píchnout do něj
11:02:37
25.06.2026
25.06.2026

palinator
-> MXMarek:
Tak já nabíjim z 4kolíku doma taky (rozdělil jsem si to na 5kolík v zástrčce) - ale nesmí se to, z důvodu rizik níže popsaných. Sázim na to, že to do rekonstrukce přežije.
Jinak jak to jde "legálně" jsem popsal níž. Přívod k zásuvce se použije, udělá se rozvaděč, ve kterým bude bod rozdělení s přizemněním a je to svatý. Jen je potřeba prověřit zbytek el. instalace, v jakém je stavu. Protože to, co utáhlo cirkuli bez problémů už nemusí několik hodin 16 A vydržet - a to mi fakt věř. Stálo by to za revizi.
Moje nabíječka umí indikovat i přehřátí přívodu a teď v létě to bliká dost často.
Tak já nabíjim z 4kolíku doma taky (rozdělil jsem si to na 5kolík v zástrčce) - ale nesmí se to, z důvodu rizik níže popsaných. Sázim na to, že to do rekonstrukce přežije.
Jinak jak to jde "legálně" jsem popsal níž. Přívod k zásuvce se použije, udělá se rozvaděč, ve kterým bude bod rozdělení s přizemněním a je to svatý. Jen je potřeba prověřit zbytek el. instalace, v jakém je stavu. Protože to, co utáhlo cirkuli bez problémů už nemusí několik hodin 16 A vydržet - a to mi fakt věř. Stálo by to za revizi.
Moje nabíječka umí indikovat i přehřátí přívodu a teď v létě to bliká dost často.
10:46:58
25.06.2026
25.06.2026

MXMarek
-> palinator: Ja bych tohle potreboval nejak vyresit u babicky, abych tam mohl nabijet, kdyz tam prijedu. Je tam venku pod pristreskem stara 4 kolikova zasuvka. Da se to nejak jednoduse vyresit nejakym rozvadecem misto te zasuvky, bez predelavani komplet elektriky?
10:26:21
25.06.2026
25.06.2026

palinator
-> Jarda/felda:
Pokud si tam dobastlíš PP a CP, tak to by to fungovat mělo no.
A výhoda rozdělenýho PE+N je v tom, že když ti přes N teče proud, kterej vyvolá nějakou poruchu, pořád máš funkční PE. Takže sice se stane to, že ti vyhořej spotřebiče od přepětí, ale nezabije tě to v koupelně. Předpokládá se, že před bodem rozdělení PEN na PE+N porucha pravděpodobně nenastane, už jen kvůli dimenzi kabelů, atd.
Elektrikářská "předposranost" velí přizemňovat - například pokud si uděláš rozvaděč pro nabíjení EV někde bokem, tak si to přizemnit i tady, ať tu "nulu" nezatěžuješ i v dalších uzlech.
Pokud si tam dobastlíš PP a CP, tak to by to fungovat mělo no.
A výhoda rozdělenýho PE+N je v tom, že když ti přes N teče proud, kterej vyvolá nějakou poruchu, pořád máš funkční PE. Takže sice se stane to, že ti vyhořej spotřebiče od přepětí, ale nezabije tě to v koupelně. Předpokládá se, že před bodem rozdělení PEN na PE+N porucha pravděpodobně nenastane, už jen kvůli dimenzi kabelů, atd.
Elektrikářská "předposranost" velí přizemňovat - například pokud si uděláš rozvaděč pro nabíjení EV někde bokem, tak si to přizemnit i tady, ať tu "nulu" nezatěžuješ i v dalších uzlech.
09:58:28
25.06.2026
25.06.2026

Jarda/felda
-> Matthes, záškodník z TechWebu 25.06.26 09:54:43: jo bezpečnost je jediný, ale fungovat to bude stejně
a trafa u obráběcích strojů jsou protože lampičky musí být na bezpečný napětí 24V 
a trafa u obráběcích strojů jsou protože lampičky musí být na bezpečný napětí 24V 
09:54:43
25.06.2026
25.06.2026

Matthes, záškodník z TechWebu
-> Jarda/felda 25.06.26 09:45:42: Rozdeleni PE a N prinasi vyssi bezpecnost, moznost chranice atd... Navic tzv. bod rozdeleni bys mel mit prizemneny nezavislym zemnicem, coz je dalsi plus.
Jinak jasne, 4dratove pripojeny zarizeni na 400 V nemuze ze zelenizlutyho brat N - proto se do soustruhu atd. davaly driv treba trafa na lampicky...
Jinak jasne, 4dratove pripojeny zarizeni na 400 V nemuze ze zelenizlutyho brat N - proto se do soustruhu atd. davaly driv treba trafa na lampicky...
09:45:42
25.06.2026
25.06.2026

Jarda/felda
-> palinator 25.06.26 08:33:18: jaký je teda reálně rozdíl mezi PE+N a PEN ? když pominu chránič tak obojíje spojený se zemí.... akorát místo jednoho drátu tam jdou dva
09:42:02
25.06.2026
25.06.2026

Jarda/felda
-> palinator 25.06.26 07:58:45: takže se vlastně můžu vysrat na wallbox a píchnout to do normální zásuvky


09:36:15
25.06.2026
25.06.2026

Jarda/felda
-> Milan 136 24.06.26 09:18:25: tak zrovna u škodovky to byl jednu dobu standart
udělali jeden dyzajn předku a ten páchali a různý karoserie

udělali jeden dyzajn předku a ten páchali a různý karoserie

08:33:18
25.06.2026
25.06.2026

palinator
-> vhml:
Ano, pokud je PEN v cajku, naměřil bys proti skutečné zemi úbytek napětí na tom PEN. Pokud PEN někde uhoří, máš na všem, co je chráněno přes PE, fázové napětí a navíc podle asymetrie zátěže se přes uzel soustavy vytvoří smyčka mezi fázema a místo 230 V na všech fázích budeš mít na jedné třeba 80 V a na druhé 320 V. Moc krásná věc. Možná jsem to popsal trochu nepřesně, ale pro ilustraci to stačí.
Naštěstí nabíječky poznají, že je problém s N/PE a přejdou do poruchového stavu (vyzkoušeno). Problém nastane ve chvíli, když ta porucha PEN bude někde daleko a v okruzích zasažených poruchou bude něco, co je sepnuto mechanicky a nepozná se na tom na první pohled, že je něco zle - například odporová plotýnka. Do prvního doteku.
Připomínám, že klasická čtyřkolíková třífázová zásuvka není 3L + PEN, ale 3L + PE. Čili je zakázáno, aby do ní bylo připojené nějaké zařízení, které N(PEN) využívá - což je případ právě nabíječek EV. Ta zásuvka byla standardně určena pro motory, kde střed vyveden vůbec není, vše se vyrovnává přes fáze a "kolík" je pouze ochranný.
Ano, pokud je PEN v cajku, naměřil bys proti skutečné zemi úbytek napětí na tom PEN. Pokud PEN někde uhoří, máš na všem, co je chráněno přes PE, fázové napětí a navíc podle asymetrie zátěže se přes uzel soustavy vytvoří smyčka mezi fázema a místo 230 V na všech fázích budeš mít na jedné třeba 80 V a na druhé 320 V. Moc krásná věc. Možná jsem to popsal trochu nepřesně, ale pro ilustraci to stačí.
Naštěstí nabíječky poznají, že je problém s N/PE a přejdou do poruchového stavu (vyzkoušeno). Problém nastane ve chvíli, když ta porucha PEN bude někde daleko a v okruzích zasažených poruchou bude něco, co je sepnuto mechanicky a nepozná se na tom na první pohled, že je něco zle - například odporová plotýnka. Do prvního doteku.
Připomínám, že klasická čtyřkolíková třífázová zásuvka není 3L + PEN, ale 3L + PE. Čili je zakázáno, aby do ní bylo připojené nějaké zařízení, které N(PEN) využívá - což je případ právě nabíječek EV. Ta zásuvka byla standardně určena pro motory, kde střed vyveden vůbec není, vše se vyrovnává přes fáze a "kolík" je pouze ochranný.
08:15:29
25.06.2026
25.06.2026

vhml
-> palinator 25.06.26 07:58:45: hele to TN-C, nemaje elektricky vzdelani. Predpokladam, že si to pak vyrovnava potencialy pres nulak, kterej je v tomhle pripade i na koliku, takže tam namerim napetí?
07:58:45
25.06.2026
25.06.2026

palinator
-> King:
Pane King... zase špatně.
AC "nabíječka" (to co je na kabelu nebo WB) není žádnej spínanej zdroj, kde máš 3f vstup a libovolnej výstup. Je to jen soubor ochran a základní komunikace.
Že tvoje auto rovnoměrně sosá ze všech tří fází je tím, že tvoje auto MÁ třífázovou palubní nabíječku.
Pokud auto třífázovou palubní nabíječku NEMÁ, sosá přesně tolik fází, kolikafázová tato palubní nabíječka je.
A asi ti nemusim vysvětlovat, co se děje s asymetrickou zátěží u FV střídačů a měření po fázích. A co se děje v TN-C, když začneš sosat z méně než 3 fází... Takže usera by toto mělo zajímat zcela zásadně.
Pane King... zase špatně.
AC "nabíječka" (to co je na kabelu nebo WB) není žádnej spínanej zdroj, kde máš 3f vstup a libovolnej výstup. Je to jen soubor ochran a základní komunikace.
Že tvoje auto rovnoměrně sosá ze všech tří fází je tím, že tvoje auto MÁ třífázovou palubní nabíječku.
Pokud auto třífázovou palubní nabíječku NEMÁ, sosá přesně tolik fází, kolikafázová tato palubní nabíječka je.
A asi ti nemusim vysvětlovat, co se děje s asymetrickou zátěží u FV střídačů a měření po fázích. A co se děje v TN-C, když začneš sosat z méně než 3 fází... Takže usera by toto mělo zajímat zcela zásadně.
21:54:51
24.06.2026
24.06.2026

King
-> palinator 24.06.26 08:23:03: Ale z hlediska usera je snad sumak, co si bere auto z nabijecky, bo nabijecka sosa rovnomerne ze vsech 3 fazi....teda aspon ten muj "skodovackej " wallbox se tak chova...
19:20:34
24.06.2026
24.06.2026

Jirik_Tuňák1983
-> Milan 136 24.06.26 09:18:25: Tuhle úvahu jsi si vytáhl pravděpodobně z prdele, protože jinak si to nedokážu vysvětlit. To si samozřejmě nikdo nemyslí.
Jinak ty víš, kdy načárali ten kousek od KGM? Pak je ještě možné, že spolu ti dva výtvarníci seděli v lavici a navzájem od sebe obkreslovali. Jako Tuček a Šlajs. 
Jinak ty víš, kdy načárali ten kousek od KGM? Pak je ještě možné, že spolu ti dva výtvarníci seděli v lavici a navzájem od sebe obkreslovali. Jako Tuček a Šlajs. 
10:42:55
24.06.2026
24.06.2026

charon
-> Milan 136: Jestli "nakreslen v roce 2022" znamená, že byl hotovej design a základní kostrukce, tak bych řekl, že testování a uvedení do výroby bylo poměrně svižné. Je jen otázka, jak úspěšně bude odladěno.
Ale musím říct, že jak se mi nový škodovky nelíbí, tak tohle je docela pěkný. Teda zvenku. Ty modení interiéry s displayem jak zadek od valacha se mi počád nelíbí ...
Ale musím říct, že jak se mi nový škodovky nelíbí, tak tohle je docela pěkný. Teda zvenku. Ty modení interiéry s displayem jak zadek od valacha se mi počád nelíbí ...
09:18:25
24.06.2026
24.06.2026

Milan 136
-> michael 24.06.26 07:48:18: Fascinuje mě, jak si někteří myslí, že se namaluje auto podle jinýho a za měsíc se představí*
09:15:10
24.06.2026
24.06.2026

Sita
-> pavucina 23.06.26 22:33:58: konektor vyfotim, nemam k tomu dokonce ani origo nabijecku, jen nejakou univerzalni 1F, aspon ze je nova. Casem bych chtel neco povesit na zed aby se to nemuselo furt rozbalovat, ale jeste nevim co. Nechci do toho moc investovat a nepotrebuju od toho nic uzasnyho, staci mi aby to umelo nastavit max proud 10A a bylo to nejak rozumne destivzdorny :D
08:23:03
24.06.2026
24.06.2026

palinator
-> pavucina:
Však on nenapsal, že to má 1f nabíječku. Napsal, že to nemá 3f nabíječku.
Nicméně ze všech důvodů bych to 3f udělal, to že si auto vezme jen 2f, je jedno.
Však on nenapsal, že to má 1f nabíječku. Napsal, že to nemá 3f nabíječku.
Nicméně ze všech důvodů bych to 3f udělal, to že si auto vezme jen 2f, je jedno.07:48:18
24.06.2026
24.06.2026

michael
-> Jirik_Tuňák1983: ten vůz byl nakreslen již v roce 2022
07:31:28
24.06.2026
24.06.2026

Jirik_Tuňák1983
-> michael 23.06.26 21:16:50: Další SUV. Jinak ten zadek je trochu vykrádačka KGM, ne?
22:33:58
23.06.2026
23.06.2026

pavucina
-> Sita 23.06.26 16:26:36: ses si jistý tou 1f nabijeckou, na predface to bylo normální, ale u te vetsi baterky s digitalnim kokpitem bych se divil... Pošli fotku nabijeciho portu a bude to jasný hned...
21:16:50
23.06.2026
23.06.2026

michael
20:59:16
23.06.2026
23.06.2026

Sita
-> King 23.06.26 20:19:56: aaaale... na to moje kuteni to staci 

20:22:51
23.06.2026
23.06.2026

King
-> Syny 23.06.26 18:12:32: No jo no, neni penis, neni laska...
20:19:56
23.06.2026
23.06.2026

King
-> Sita 23.06.26 18:25:37: Tvl, jak si muze vidlak jako ty vystacit s 16A jisticem?!

18:25:37
23.06.2026
23.06.2026

Sita
-> King 23.06.26 17:08:36: ja mam jen 16A hlavni jistic, takze dobijim 10A 
jinak po navratu domu, takze to vypada, ze pro 99% planned usage to pouzitelny bude

jinak po navratu domu, takze to vypada, ze pro 99% planned usage to pouzitelny bude
18:12:32
23.06.2026
23.06.2026

Syny
-> King: Myslis, ze pri te koupi v tom hral nejakou roli penis? 

17:08:36
23.06.2026
23.06.2026

King
-> Sita 23.06.26 16:26:36: Ale zase ten Golf je za rozumnejsi penis. Takze dobijeni jenom 1f tzn. tak do tech 4kW? Ja k tomu mam jeste ten "adapterek ", co se da vrazit i do 10A zasuvky a to je "tankovani " na 20 hodin.
16:26:36
23.06.2026
23.06.2026

Sita
-> King 23.06.26 16:18:25: vubec, mam jen 1F zasuvku, prej to ani 3F neumi... Akorat jsem si k ni do DIN listy dal elektromer abych vedel, kolik to opravdu spotrebovalo, nic jinyho v ty zasuvce provozovat nebudu...
Ja vim, ze je i3 ve vsem dulezitym lepsi, ale pani si vybrala a zaplatila...
Ja vim, ze je i3 ve vsem dulezitym lepsi, ale pani si vybrala a zaplatila...

16:19:52
23.06.2026
23.06.2026

King
-> Sita 23.06.26 14:31:38: Tss, tohle ma bramborak v zakladu

16:18:25
23.06.2026
23.06.2026

King
-> Sita 23.06.26 12:56:07: Toz, peknej! Ona s tim dojezdem nepekne zacvici klima/topeni pri teplotnich extremech. A tys to koupil i s wallboxem?
14:33:04
23.06.2026
23.06.2026

palinator
-> Sita:
Ona prej neni uplně spolehlivá, tak se mi za ní nechtělo platit. Ale jsem na vážkách
Ona prej neni uplně spolehlivá, tak se mi za ní nechtělo platit. Ale jsem na vážkách

14:31:38
23.06.2026
23.06.2026

Sita
-> palinator 23.06.26 14:03:08: Uz jsem to nastavil, tohle bylo jen prvni nabijeni - pokus jestli se to umi nabit na 100%, vypnout nabijeni, jak dloho to bude trvat, ztraty, atd...
Mas rozchozenou nejakou aplikaci pro moznost nastavit si predehrati auta pred odjezdem? Nebo to je pro G7 jeste sci-fi?
Mas rozchozenou nejakou aplikaci pro moznost nastavit si predehrati auta pred odjezdem? Nebo to je pro G7 jeste sci-fi?
14:03:08
23.06.2026
23.06.2026

palinator
-> Sita:
Chválim budíke z Need For Speed...
Pokud nepotřebujete plnej dojezd, tak to nabíjejte třeba jen na 80 %, ať to hned rekuperuje naplno. E-manager to umí udělat pohodlně.
Chválim budíke z Need For Speed...

Pokud nepotřebujete plnej dojezd, tak to nabíjejte třeba jen na 80 %, ať to hned rekuperuje naplno. E-manager to umí udělat pohodlně.
13:34:09
23.06.2026
23.06.2026

minno
-> Sita 23.06.26 12:56:07: Sú to krásne vozy

13:05:24
23.06.2026
23.06.2026

Sita
-> King 22.06.26 17:49:22: divoceni zatim vubec zadny, nejak nebyla chut neco zkouset kdyz jsem videl jak ubejvaly ty kwh :D
12:57:44
23.06.2026
23.06.2026

Sita
tohle by slo, pak sem dam cestu domu 

12:56:07
23.06.2026
23.06.2026

Sita
-> King 22.06.26 17:49:22: dneska s tim vyrazila poprvy do prace, bydlima na horach, takze vyjizdela s dojezdem 206km a po tripu 15.8km ma dojezd 220km, to uz jsou spokojenejsi udaje :D
Trochu jsem to umyl, aby nedelala ostudu, takze uz si muzu sem dovolit i lepsi fotku

Trochu jsem to umyl, aby nedelala ostudu, takze uz si muzu sem dovolit i lepsi fotku

20:37:15
22.06.2026
22.06.2026

King
-> palinator 22.06.26 19:10:53: No jo, porad!

19:16:01
22.06.2026
22.06.2026

palinator
-> Nwkt 22.06.26 17:40:03:
Nic takového udělat nejde.
Nic takového udělat nejde.
19:10:53
22.06.2026
22.06.2026

palinator
-> King:
33 Ah? To nějak nevychadzá....
33 Ah? To nějak nevychadzá....
17:49:22
22.06.2026
22.06.2026

King
-> Sita 22.06.26 16:22:39: Ach so! Takze tak 33kWh...a nejaky divocenicko z radosti z novy akvizice? Hlavne dalnice je peklo

