skoda.virt.cz
stránky o vozech Škoda 105-136, Rapid, Garde a jejich předchůdcích
Asistenti a ovládání moderních aut
09:22:31
10.06.2026
10.06.2026

Pavel P@nkáč
-> Nwkt: jj já to znám.
19:40:04
09.06.2026
09.06.2026

Nwkt
-> Syny: Už to SFD na kódování baterky mě nasralo 

19:39:34
09.06.2026
09.06.2026

Nwkt
-> Syny: U tvýho nijak, resp. nevím o nikom kdo umí odemknout jednotky od 2022 výš na SW úpravu
19:38:33
09.06.2026
09.06.2026

Syny
-> Nwkt: Da, ale neda... Nebo jak to udelat u myho auta?
19:36:42
09.06.2026
09.06.2026

Nwkt
-> Pavel P@nkáč: Je tam regulační tlakový ventil a ten to ovládá, proto se to dá SW navýšit
11:26:08
09.06.2026
09.06.2026

King
-> Syny 08.06.26 20:45:16: V ramci zachovani dusevniho zdravi pouzivam startovaci sekvenci, kdy se pravacka na trase mezi startovacim tlacitkem, kratce zastavi na cudlu deaktivace tohohle nesmyslu.
09:17:29
09.06.2026
09.06.2026

minno
-> Syny 08.06.26 23:32:09: Každopádne nemyslím si, že by na voľnobehu mal byť naschvál nízky tlak práve kvôli tomu, že je to stavané na start-stop a že nechávať motor bežať na voľnobeh tomu škodí viac, ako to neustále zhasínať a štartovať. To mi príde ako blbosť.
Jediné čo, tak tieto priamovstrekové benzíny najefektívnejšie pracujú v aspoň čiastočnej záťaži a bez záťaže / na voľnobeh / studené je to nahovno a z dlhodobého hľadiska / karbonizácia + riedenie oleja benzínom (nedostatočné odparovanie benzínu) to je pre motor nezdravé.
Za to nepriamovstrekovým benzínom je to defacto jedno.
Osobne sa snažím s TSI fungovať tak, že s-s mám trvalo vypnuté a ak vidím, že budem niekde dlho stáť v kolóne, alebo na semaforoch, tak motor vypnem. Ale beztak mi to určitý čas vrčí a keď to zhasnem, kolóna sa v tom momente pohne
Takže v praxi je to aj tak úplne inak, ako by si človek predstavoval...
Jediné čo, tak tieto priamovstrekové benzíny najefektívnejšie pracujú v aspoň čiastočnej záťaži a bez záťaže / na voľnobeh / studené je to nahovno a z dlhodobého hľadiska / karbonizácia + riedenie oleja benzínom (nedostatočné odparovanie benzínu) to je pre motor nezdravé.
Za to nepriamovstrekovým benzínom je to defacto jedno.
Osobne sa snažím s TSI fungovať tak, že s-s mám trvalo vypnuté a ak vidím, že budem niekde dlho stáť v kolóne, alebo na semaforoch, tak motor vypnem. Ale beztak mi to určitý čas vrčí a keď to zhasnem, kolóna sa v tom momente pohne
Takže v praxi je to aj tak úplne inak, ako by si človek predstavoval...23:32:09
08.06.2026
08.06.2026

Syny
-> Pavel P@nkáč: Aha, tak ja prave myslel, jestli tam neni nejakej elektromotor, kterej si to reguluje dle potreby. Tak uz je jen otazka, jestli je lepsi to nechat brblat na volnobehu s nejakym (nevim jakym) tlakem mazani a nebo to nechat vypnout s tim, ze to pak znovu startuje.
22:57:08
08.06.2026
08.06.2026

Pavel P@nkáč
-> Syny: mazaní je mechanické, žádný elektromor na "honění" oleje tam opravdu není, vrčí maže, motor se netočí - nemaže.....
22:44:43
08.06.2026
08.06.2026

Syny
-> minno 08.06.26 22:40:33: No jo, jenze ono to upravit nejde. Alespon ne u meho roku vyroby 2023.
22:40:33
08.06.2026
08.06.2026

minno
-> Syny 08.06.26 20:45:16: O dynamickom mazání neviem nič, ale o 1,5tsi VAG úpravcovia často píšu, že to má z fabriky nízky tlak mazania a je fajn dať si to upraviť na vyšší tlak. Ale netuším, ktorá verzia, či evo1, alebo evo2.
Inak start-stop trvalo off.
Inak start-stop trvalo off.
20:57:44
08.06.2026
08.06.2026

U-Geen
-> Syny: mam modul na vypinani S/S (resp. melo by si to umet pamatovat posledni rezim ale neumi :). U S-Crossu s automatem se to chovalo tak pitome, ze to fakt neslo :)
20:51:37
08.06.2026
08.06.2026

palinator
-> Syny:
V Karoqu TDI se se zapnutým Startstopem auto stejně většinou nezhasne a když jo, tak jen kvůli tomu, aby se zase za pikosekundu znova nastartovalo, případně chcíplo těsně před odjezdem do rušné křižovatky.
Strašné zgarby.
V Karoqu TDI se se zapnutým Startstopem auto stejně většinou nezhasne a když jo, tak jen kvůli tomu, aby se zase za pikosekundu znova nastartovalo, případně chcíplo těsně před odjezdem do rušné křižovatky.

Strašné zgarby.
20:45:16
08.06.2026
08.06.2026

Syny
Jen pro zajímavost - necháváte v autě zapnutej start-stop nebo to vypínáte? Já ho pokaždé vypínám, ale vlastně nevím jestli to pro to auto není paradoxně i horší. Vzhledem k tomu, že už tam je dynamické mazání, tak vlastně ani nevím kolik to na tom volnoběhu maže. Což mě vede k další otázce - když start-stop vypne na křižovatce motor, běží mazání nebo se vypne taky? Co to dělá s baterií je mi už asi jedno, vzhledem k tomu, že tak či onak vydrží stejně hovno...
11:50:08
02.02.2026
02.02.2026

Jozka
-> Bukaj: Kámošovi se tohle povedlo letos.. Měli někam v rámci EU odletět a až při odbavování se zjistilo, že má propadlou občanku.. Takže storno - tomu jsem se docela podivil, odhadl bych, že "A" poletí bez něj.
E: Blbnu, ne letos, ale loni v létě.
E: Blbnu, ne letos, ale loni v létě.
11:10:26
02.02.2026
02.02.2026

Bukaj
-> Sita 02.02.26 10:22:10: -> Syny 02.02.26 10:37:25: Někdy před cca sedmi, osmi lety jsem s tehdejší přítelkyní jel do Chorvatska a na hranicích H/SLO po vystání fronty před celnicí přítelkyně zjistila, že nemá doklady
Tak zase otočka domů a druhý pokus už vyšel...

Tak zase otočka domů a druhý pokus už vyšel...

11:04:09
02.02.2026
02.02.2026

Bukaj
-> Borderer 02.02.26 10:24:46: Tak předpokládal jsem vlastní autonomní vůz, nikoli sdílený.
U toho carsharingu jsem o tom taky přemýšlel a bavil jsem se o tom s kámošem, který to občas využívá a prý ty, jako klient můžeš nahlásit problém (autu něco nefunguje nebo je znečištěné, poškozené atd.) a provozovatel se o to postará. Ale pak musíš hledat jiné nejbližší vozidlo...
...nebo si prostě předem zarezervuješ nějaké vozidlo na nějakou dobu a nějaké místo.
Jinak před lety v USA, kdy jsem poprvé a naposledy využil služeb autopůjčovny, mne velmi překvapilo, že při předání vozu vůz nikdo nekontroloval - prostě jsem zaparkoval na předem dohodnutém místě a klíč od vozu předal na blízké pobočce půjčovny.
U toho carsharingu jsem o tom taky přemýšlel a bavil jsem se o tom s kámošem, který to občas využívá a prý ty, jako klient můžeš nahlásit problém (autu něco nefunguje nebo je znečištěné, poškozené atd.) a provozovatel se o to postará. Ale pak musíš hledat jiné nejbližší vozidlo...
...nebo si prostě předem zarezervuješ nějaké vozidlo na nějakou dobu a nějaké místo.
Jinak před lety v USA, kdy jsem poprvé a naposledy využil služeb autopůjčovny, mne velmi překvapilo, že při předání vozu vůz nikdo nekontroloval - prostě jsem zaparkoval na předem dohodnutém místě a klíč od vozu předal na blízké pobočce půjčovny.
10:40:21
02.02.2026
02.02.2026

palinator
-> Borderer:
Tak si sedneš na sedadlo, který pochcaný není ne?
Tak si sedneš na sedadlo, který pochcaný není ne?

10:38:11
02.02.2026
02.02.2026

palinator
-> Sita 02.02.26 10:03:48:
Jak kde...
... jinak je známo, že se dá chrápat i když člověk v podvědomí mačká živák
Jak kde...
... jinak je známo, že se dá chrápat i když člověk v podvědomí mačká živák

10:37:25
02.02.2026
02.02.2026

Syny
-> Sita 02.02.26 10:22:10:
Tak to bych chtel videt ten jeho vyraz, kdyz zjistili, ze ten pas nema a pojede zpatky a pak zase tam 
Tak to bych chtel videt ten jeho vyraz, kdyz zjistili, ze ten pas nema a pojede zpatky a pak zase tam 
10:24:46
02.02.2026
02.02.2026

Borderer
-> David29: Jenže ty si to auto nekoupíš.
Protože éra individuální dopravy vlastním vozem s tímhle skončí a bude to výsada té nejbohatší vrstvy. A pokud se ti to nebude líbit, stejně tě k tomu EU donutí skrze různé restrikce a omezení.
-> Bukaj: Furt mi u týhle krásný myšlenky třeba nikdo nevysvětlil problematiku hygieny, úklidu. To se před tebou někdo sveze k doktorovi, tam zjistí, že má infekčního streptokoka či chřipku, celý auto ochmatal, poprskal a div že tam nenechal dýchací ústrojí? Případně že to někdo nedoběhl cestou z hospody a připochcal se? Pochybuju, že se lidem bude chtít dobrovolně platit vyčištění. První co bude, tak to zatlučou a budou doufat, že si toho nikdo nevšimne. Ty si pak do toho zvesela sedneš? v MHD máš aspoň možnost stát, o hygieničnosti použitých materiálů oproti autům ani nemluvím.
Protože éra individuální dopravy vlastním vozem s tímhle skončí a bude to výsada té nejbohatší vrstvy. A pokud se ti to nebude líbit, stejně tě k tomu EU donutí skrze různé restrikce a omezení.-> Bukaj: Furt mi u týhle krásný myšlenky třeba nikdo nevysvětlil problematiku hygieny, úklidu. To se před tebou někdo sveze k doktorovi, tam zjistí, že má infekčního streptokoka či chřipku, celý auto ochmatal, poprskal a div že tam nenechal dýchací ústrojí? Případně že to někdo nedoběhl cestou z hospody a připochcal se? Pochybuju, že se lidem bude chtít dobrovolně platit vyčištění. První co bude, tak to zatlučou a budou doufat, že si toho nikdo nevšimne. Ty si pak do toho zvesela sedneš? v MHD máš aspoň možnost stát, o hygieničnosti použitých materiálů oproti autům ani nemluvím.
10:22:10
02.02.2026
02.02.2026

Sita
Vim, ze nektery lidi jsou zvykly odridit nesmysl. V 2018 jsme jeli na UA, ja tehdy T4, svagr O2 (1.9, DSG). Je jeste o rok starsi nez ja a zrovna chodil s takovou ne uplne bystrou pani, uplne jim to neklapalo a pri cekani pred celnici Vysne Nemecke/Uzhorod zjistili, ze frajerka nema pas. A protoze by nezvladla treba z Kosic dojet domu vlakem, tak ji musel odvezt zpet az do CB, tam dal akorat sprchu a jel zas zpet. Na penzion prijel teda az dalsi den rano, ale tech 2500km jel vpodstate "v kuse". A ani nemusel jit spat, hned jsme sli na nejakej vylet tam. Ale to je blazen a zivot v aute k nemu vzdy patril, doma moc rad neni. Ted ma Teslu 3 a jezdi jeste daleko vic 

10:02:01
02.02.2026
02.02.2026

palinator
-> Sita:
Proč, tam se chrápe desítky kilometrů uplně v pohodě
Proč, tam se chrápe desítky kilometrů uplně v pohodě

09:58:22
02.02.2026
02.02.2026

Sita
Ja jsem to myslel trosku jinak. S kamosem jsme se par dni zpet bavili o tom, resp. on mi rikal, ze vsechny top automobilky ted makaj na autonomnim rizeni s tim, ze kdo tohle prosvihne, tak bude mit vazny existencni problemy. Ja oponoval, ze se mi to nezda, ze to je tak na delsi trasy, dalnice, atd... Proste z uhlu pohledu nekoho kdo malo jezdi se mi to nezdalo...
No a v sobotu rano jsem vstaval ve 4, nakrmit a zkontrolovat zvirata, v 5:30 jsem vyjizdel a uz za CB smer Trebon (mimochodem ted je to luxusni cesta) se mi chtelo spat. Rikal jsem si - krasnej rovnej 20km usek, minimlani provoz, co bych dal za to mit moznost 10 minut zavrit oci
. Jo a jel jsem Borou (
), takze uplne bez asistentu.
Cestou zpet uz jsem musel jet pres limit a zbytecne predjizdet abych neusnul. Legalni jizdou bych to nedal...
-> David29 02.02.26 09:13:45: jako 900 km je pekny, to bych nedal ani kdybych byl skvele odpocinutej a asi ani jako mladej. Jakmile se jede monotonne, tak usinam. Masinfiru bych delat rozhodne nemohl
No a v sobotu rano jsem vstaval ve 4, nakrmit a zkontrolovat zvirata, v 5:30 jsem vyjizdel a uz za CB smer Trebon (mimochodem ted je to luxusni cesta) se mi chtelo spat. Rikal jsem si - krasnej rovnej 20km usek, minimlani provoz, co bych dal za to mit moznost 10 minut zavrit oci
. Jo a jel jsem Borou (
), takze uplne bez asistentu.Cestou zpet uz jsem musel jet pres limit a zbytecne predjizdet abych neusnul. Legalni jizdou bych to nedal...
-> David29 02.02.26 09:13:45: jako 900 km je pekny, to bych nedal ani kdybych byl skvele odpocinutej a asi ani jako mladej. Jakmile se jede monotonne, tak usinam. Masinfiru bych delat rozhodne nemohl

09:50:58
02.02.2026
02.02.2026

palinator
09:36:44
02.02.2026
02.02.2026

David29
-> Syny: Asistent jízdy v jízdních pruzích by byl dobrej, kdyby zasahoval/pípal při krizi.
Ale vzhledem k tomu že se s tím člověk musí přetahovat když se nic neděje, tak to budu vždy vypínat.
Jezdí se vpravo, u pravého okraje, jezdím u pravé čáry. Což se tomu asistentu nelíbí a furt mě tahá nesmyslně doprostřed pruhu
Ale vzhledem k tomu že se s tím člověk musí přetahovat když se nic neděje, tak to budu vždy vypínat.
Jezdí se vpravo, u pravého okraje, jezdím u pravé čáry. Což se tomu asistentu nelíbí a furt mě tahá nesmyslně doprostřed pruhu
09:33:04
02.02.2026
02.02.2026

David29
-> palinator: To by mě zajímalo, jak mě chceš donutit si takové neauto koupit
-> Bukaj: Tak moje cesty jsou často bez cíle, s tím neví jak si autonomní auto poradí
-> Bukaj: Tak moje cesty jsou často bez cíle, s tím neví jak si autonomní auto poradí
09:30:50
02.02.2026
02.02.2026

Syny
-> David29 02.02.26 09:13:45: Ja jel nekolikrat na jeden zatah cca 1350km (Coventry - Plzen) a mel jsem k tomu taky jen tempomat. To mi bylo ale 27 let a i tak se mi dvakrat povedlo mit mikrospanek, kdy jsem se nastesti probral jen v druhem pruhu dalnice. Nastesti se nic nestalo, ale treba takovej lane asistent je urcite dobra vec. Lepsi kdyz me probere pipani, ze se mam drzet v pruhu, nez rana do svodidel. No a dneska, kdyz mam jet Plzen - Aichach (300km jedna cesta), tak kdyz se vratim zpatky, tak jsem rad, ze jsem rad a pri predstave, ze jsem driv jezdil dvojnasobek uz mi vstava na hlave zbytek vlasu hruzou :) Vsichni starnem a ja treba ty asistenty beru proste jako pomoc a jsem rad, ze tam jsou :)
09:27:56
02.02.2026
02.02.2026

palinator
-> David29 02.02.26 09:15:11:
O autonomním autě jsem nemluvil. Mluvil jsem o tom, že i posraná Škodovce stačí ke zprovoznění šlápnout na brzdu, zvolit směr a jede se.
A jinak ne, autonomní auto samozřejmě nejde nahradit autobusem ani vlakem (koneckonců to by jaksi neexistovaly taxíky) a to, že tim nikdy nepojedeš, se dá vzhledem k tvému věku a určité pravděpodobnosti dožití považovat rovněž za nepravdu.
O autonomním autě jsem nemluvil. Mluvil jsem o tom, že i posraná Škodovce stačí ke zprovoznění šlápnout na brzdu, zvolit směr a jede se.
A jinak ne, autonomní auto samozřejmě nejde nahradit autobusem ani vlakem (koneckonců to by jaksi neexistovaly taxíky) a to, že tim nikdy nepojedeš, se dá vzhledem k tvému věku a určité pravděpodobnosti dožití považovat rovněž za nepravdu.
09:23:40
02.02.2026
02.02.2026

Bukaj
-> David29: A to já bych taky takové auto uvítal. n ež chodit 4 km na vlak a pak na něj půlhodinu čekat, to radši sednu před domem do vyhřátého autonomního vozu a nechám se odvézt, kam potřebuju.
Ale obávám se, že té doby se nedožiju...

Ale obávám se, že té doby se nedožiju...

09:15:11
02.02.2026
02.02.2026

David29
-> palinator 02.02.26 00:51:14: Úplně mi odpadá smysl takovým autem jezdit. To můžu jet rovnou vlakem nebo autobusem. To jsem si jistej, že takovým autem určitě nikdy nikam nepojedu
09:13:45
02.02.2026
02.02.2026

David29
-> Sita: Osobákem jsem najel nejvíc na jeden zátah přes 900km (Praha-Ostrava-Žilina-Pra
ha) a asistent mi nechyběl žádnej.
V práci dělám 200 - 300km běžně, taky bez asistentů. Jediný co mám a používám je tempomat, co bych uvítal jsou větraný sedačky
V práci dělám 200 - 300km běžně, taky bez asistentů. Jediný co mám a používám je tempomat, co bych uvítal jsou větraný sedačky
09:08:36
02.02.2026
02.02.2026

MXMarek
-> palinator 02.02.26 00:51:14: Tesla vybere i ten smer sama 

08:02:05
02.02.2026
02.02.2026

Borderer
-> ajok 01.02.26 20:18:03: Bylo celkem jasně vidět, že zadek na tý nivě ani nehrábnul.
03:15:51
02.02.2026
02.02.2026

Sita
Ja jel v sobotu na otocku ke Chrudimi (celkem 440km) a jedinej asistent, kterej mi chybel, byl autopilot :D
01:42:57
02.02.2026
02.02.2026

ajok
-> palinator 02.02.26 00:49:18: ja to nepoznal, musim se na to jeste jednou podivat, ale asi bych to potreboval videt z obou stran... jinak ted mi prisla z estonska nabidka na 100% uzaverky na predek i zadek, tak abych zacal setrit, pak na to obout T3 a mohu tam jet udelat Tomasovi radost

edit: jo, tak u te nivy to fakt asi nemel uzavreny, protoze v jednu chvili se mu netocilo ani jedno zadni kolo, treba nejakej pribuznej jednoho cloveka z ladafora, kteremu jsem pres pul hodiny vysvetloval k cemu jsou ty paky a on to nepochopil, nakonec zopakoval, ze mu prodejce rekl, ze tu delsi paku at preradi, kdyz jede na chalupu a na tu kratkou at radeji nechmata :))) ja nekdy na uzavreni s tim musim parkrat popojet do predu a do zadu, nez zapadne, ale zas jde celkem vyrazovat, to u stare dlouhe, kdyz jsem po dne Aralu lital 3 dny, tak potom jsem s tim poskakoval asi pul hodky, nez jsem ji dostal ven, ale chapu, ze todle pro slecinky neni... vlastne jsem jednu pani v Kazachstanu ucil radit uzaverku taky :)
Tady jsem se propadl a nejela by ani s uzaverkama a Ttrojkama, traktor, co me tahal se stavel na zadni... tenkrat jsem jeste svor vzadu nemel, ale tady by stejne nepomohl.

edit: jo, tak u te nivy to fakt asi nemel uzavreny, protoze v jednu chvili se mu netocilo ani jedno zadni kolo, treba nejakej pribuznej jednoho cloveka z ladafora, kteremu jsem pres pul hodiny vysvetloval k cemu jsou ty paky a on to nepochopil, nakonec zopakoval, ze mu prodejce rekl, ze tu delsi paku at preradi, kdyz jede na chalupu a na tu kratkou at radeji nechmata :))) ja nekdy na uzavreni s tim musim parkrat popojet do predu a do zadu, nez zapadne, ale zas jde celkem vyrazovat, to u stare dlouhe, kdyz jsem po dne Aralu lital 3 dny, tak potom jsem s tim poskakoval asi pul hodky, nez jsem ji dostal ven, ale chapu, ze todle pro slecinky neni... vlastne jsem jednu pani v Kazachstanu ucil radit uzaverku taky :)
Tady jsem se propadl a nejela by ani s uzaverkama a Ttrojkama, traktor, co me tahal se stavel na zadni... tenkrat jsem jeste svor vzadu nemel, ale tady by stejne nepomohl.
00:51:14
02.02.2026
02.02.2026

palinator
Jinak tu řešíte samý píčoviny. Nouzáky na tlačítko, startování se spojkou...
Až přijdete na to že stačí sednout do auta a vybrat si směr, to bude v diskuzi mrtvo.
Až přijdete na to že stačí sednout do auta a vybrat si směr, to bude v diskuzi mrtvo.

00:49:18
02.02.2026
02.02.2026

palinator
-> ajok 01.02.26 20:18:03:
Ta Niva určitě zapnutou mezinápravu neměla.
Ta Niva určitě zapnutou mezinápravu neměla.
00:45:44
02.02.2026
02.02.2026

ajok
-> David29 02.02.26 00:17:07: jj, ja bych taky prasata nekoupil, kdyby nebyl na CNG a levnej... tech oprav se uz ted na tom desim
ale i me prekvapilo, ze u tak jetyho auta ta elektrika vsechna funguje, porad to hazi chybu jen v telefonu a ten tam neni :)
ale i me prekvapilo, ze u tak jetyho auta ta elektrika vsechna funguje, porad to hazi chybu jen v telefonu a ten tam neni :)00:44:46
02.02.2026
02.02.2026

palinator
00:17:07
02.02.2026
02.02.2026

David29
-> Syny: No nenutí - o tom by se s přístupem EU dalo diskutovat.
A tohle jsou přesně důvody, proč ani nové auto nekoupím - nebo spíše novější. Líbila by se mi mladší generace toho co mám, ale to už by mělo násobek píčovin, co v autě nechci
-> saskyn2 01.02.26 22:46:24: Nebo neustálé pípání na zapnutý parkovačky. Pochopil bych jedno pípnutí
-> saskyn2 01.02.26 22:47:56: Návykový to je. Taky je návykový, že můžu řadit D/R, aniž bych doslova stál - sw si to přebere a řadí, až auto zastaví. To Aisin v Saabu ale rád fakt nemá
-> King 01.02.26 22:49:07: Jasně, ale ve škodný to mělo ryze praktickej důvod. A když jsi nechtěl a vše jsi měl ok, šlo to i bez toho
A tohle jsou přesně důvody, proč ani nové auto nekoupím - nebo spíše novější. Líbila by se mi mladší generace toho co mám, ale to už by mělo násobek píčovin, co v autě nechci
-> saskyn2 01.02.26 22:46:24: Nebo neustálé pípání na zapnutý parkovačky. Pochopil bych jedno pípnutí
-> saskyn2 01.02.26 22:47:56: Návykový to je. Taky je návykový, že můžu řadit D/R, aniž bych doslova stál - sw si to přebere a řadí, až auto zastaví. To Aisin v Saabu ale rád fakt nemá
-> King 01.02.26 22:49:07: Jasně, ale ve škodný to mělo ryze praktickej důvod. A když jsi nechtěl a vše jsi měl ok, šlo to i bez toho
23:05:12
01.02.2026
01.02.2026

ajok
-> King 01.02.26 22:49:07: rapida jsem vzdy startoval bez spojky, kdysi jsem tam mel PP80, ted 75W90 a letos se s nim v zime asi ani neprojedu, porad je snih a zadne vymrzle suche silnice :/ a navic mam ted docela komplikovane vyjeti, starter mam od nepameti reduktorak z feldy
img.skoda-virt.cz/forum_u pload/.../7_4_65743__2025- 11-30_07-32-26_31.webp
img.skoda-virt.cz/forum_u pload/.../7_4_65743__2025- 11-30_07-32-26_31.webp
23:02:46
01.02.2026
01.02.2026

saskyn2
-> King: Ale to nejde popojet ani s automatem, ani s autem co vyžaduje sešlápnutí spojky, takže tlačítko na tom už nic nemění. A ano, jako automechanika mě to občas sere taky, na druhou stranu chápu že ty auta se nevyrábí kvůli nám mechanikům, ale kvůli majitelům který takovýhle věci v 99,9% případů nedělaji

22:49:07
01.02.2026
01.02.2026

King
-> David29 01.02.26 21:53:26: Asi ta nedavna debata nejak zapadla, ale i tak me na skodovackym foru prekvapuje, ze se nekdo pozastavuje nad seslapnutou a/nebo neutralem pri startu. U starejch krumplu bylo hlavne v mrazech seslapnuti spojky vic nez zadouci, aby slabej starter nemusel protacet zmrzlou prevodovkou, kde mel olej konzistenci pastovanyho medu, a auto se dokazalo pomalu rozjet dopredu i na neutral. Tohle uz sice neni aktualni, ale i tak potrebujeme nejakou miru jistoty, ze se pri startu auto nerozjede. Jako konstrukterovi-amaterovi mi prijde vyrazne jednodussi a spolehlivejsi snimat seslapnuti spojky (nebo brzdy), nez detekovat v mechanismu saltpaky,nebo rovnou v prevodovce, "neutral ". Pro me, a asi nebudu sam, naprostej pseudoproblem, protoze za myho mladi se striktne ucilo startovat systemem "ksandy a opasek " tj. spojka + neutral a mam to zaitomatizovany uz z autoskoly. Sere me ale, ze se startovacim tlacitkem neexistuje zpusob, jak nouzove na starter kousek popojet, kdyz by neslo nastartovat.
22:47:56
01.02.2026
01.02.2026

saskyn2
-> StepaNoFUN 01.02.26 21:58:48: jo to je strašně návykový, já vždycky sednu zpět do oktávky, nebo pašíka a drcnu do klíče a ono to hekne a nic neudělá

22:46:24
01.02.2026
01.02.2026

saskyn2
-> David29 01.02.26 21:53:26: Chápu, ale kolik takových jako ty bude a kolik sis za život koupil fungl nových aut aby se automobilce vyplatilo auta vyrábět zrovna dle tvých preferencí. Prostě automobilky vyrábí to co většinově lidi chtějí, popřípadě tak, aby je nějaký debil nezažaloval, že jejich auto je nebezpečné a rozjelo se s ním dítě který nedosáhlo na pedály. Tobě holt zbývá se s tím bud smířit, nebo chodit pěšky, však nikdo tě nenutí si to auto kupovat, když je tak debilně vymyšlený.
Mimochodem znám mnohem debilnější věci než je spojka. Třeba takový pípání při otevřených dveřích a nastartovaném motoru.
Mimochodem znám mnohem debilnější věci než je spojka. Třeba takový pípání při otevřených dveřích a nastartovaném motoru.
22:40:07
01.02.2026
01.02.2026

Syny
-> David29 01.02.26 20:39:13: Nezmackla, protoze sedi vzadu, az bude ale vepredu, tak to realne hrozi.
A ze nemusi jezdit ten pro koho je nebezpecny startovat auto jen tak? Stejne tak tebe nikdo nenuti kupovat auto, kde musis mackat spojku, zejo :) Ja jsem rad, ze to je takhle jisteny a nepamatuju si, ze bych nekdy potreboval startovat bez spojky.
A ze nemusi jezdit ten pro koho je nebezpecny startovat auto jen tak? Stejne tak tebe nikdo nenuti kupovat auto, kde musis mackat spojku, zejo :) Ja jsem rad, ze to je takhle jisteny a nepamatuju si, ze bych nekdy potreboval startovat bez spojky.
22:11:02
01.02.2026
01.02.2026

ajok
-> StepaNoFUN 01.02.26 20:47:15: ja projel fiatkem 600 plotem
pak se mamka s tatou hadali, kdo tam nechal klicky
byl to jeste protivetrak, jak je videt z foto...
pak se mamka s tatou hadali, kdo tam nechal klickybyl to jeste protivetrak, jak je videt z foto...
22:06:32
01.02.2026
01.02.2026

David29
-> StepaNoFUN: Ve Volvu v mixu relé mám, startuju bez ničeho - ano, automat musí bejt v N, ačkoliv nechápu proč, když sw stejně při D může vyřadit (a asi to při chcípnutí dělá)

